Jakie są przyczyny i objawy obrzęku płuc?

0
1915

Obrzęk płuc pojawia się w wyniku zbierania się płynu wysiękowego w pęcherzykach płucnych. Ma to miejsce w przypadku, kiedy serce nie może przepompować krwi znajdującej się w naczyniach płucnych do innych narządów. Skutkiem jest niedotlenienie organizmu. Ta przypadłość jest znamienna dla osób cierpiących na choroby układu krążenia – dlatego pacjenci z grupy ryzyka, powinni stosować profilaktykę, która uchroni ich przed obrzękiem płuc.

Przyczyny obrzęku płuc

Główną przyczyną jest niewydolność lewej komory serca, do której dochodzi w wyniku zawału serca, zaburzeń rytmu serca, wad zastawek itp. Są jeszcze inne przyczyny, mające zupełnie odmienne podłoże. Należą do nich urazy, choroba wysokościowa, inhalacja dymem, substancje toksyczne, zachłyśnięcie płynem, reakcja alergiczna, choroby nerek czy przewodnienie. U osób ze stwierdzoną chorobą układu krążenia obrzęk płuc może zostać wywołany przez zwykłe przeziębienie, grypę czy zapalenie płuc.

Objawy obrzęku płuc

Do typowych objawów tej choroby zaliczamy: duszności, utrudnione i przyspieszone oddychanie, bulgotanie, trzeszczenie lub świsty w płucach, sinica skóry, zimne poty, przepełnienie żył szyjnych, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, kaszel (czasem odkrztuszanie z  żółtą wydzieliną podbarwioną krwią).

Pacjent, który nie otrzyma szybko pomocy medycznej, jest narażony nawet na śmierć. Osoby z obrzękiem płuc wyglądają bardzo charakterystycznie – łapią powietrze z całych sił i oddychają przez usta. Widząc tak zachowującą się osobę należy szybko wezwać karetkę. Leczenie polega na aplikacji odpowiednich leków – jeśli przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie krwi stosuje się leki rozszerzające naczynia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here