Jakie są przyczyny i objawy szkarlatyny?

0
2075

Szkarlatyna to groźna choroba, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową, poprzez dotykanie przedmiotów czy też kontakt ze zdrowymi nosicielami paciorkowców. Do najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny zalicza się tzw. malinowy język, czyli zaczerwienienie brodawek, które przybierają kolor malinowy. Poznajcie przyczyny i objawy tej ciężkiej choroby. 

Przyczyny 

Szkarlatyna to inaczej płonica i jest to ciężka choroba zakaźna, która jest wywoływana przez paciorkowiec typu A – streptococcus pyogens, czyli tę samą bakterię, która odpowiedzialna jest za anginę. Ta choroba wywołuje rumień na twarzy o jednolitym zaczerwienieniu. Szkarlatyna rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym oraz dotykanie przedmiotów, a także przez kontakt z nosicielami paciorkowców, którzy są zdrowi.

Poznaj objawy szkarlatyny

Na początku choroby choremu towarzyszy uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, ból gardła i wysypka na tułowiu oraz kończynach. Inne objawy mogą dotykać dorosłych, a inne objawy dzieci (mogą też występować niepełne objawy). Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, nudności i duża gorączka 39-40 st. C. Często na gardle widoczne są nitkowane wybroczyny. Występują często charakterystyczne objawy jak pokrycie języka białoszarym nalotem czy zaczerwienienie brodawek, które przybierają kolor malinowy. Właśnie ten malinowy język jest czymś, po czym można rozpoznać szkarlatynę. Ale nie zawsze występuje –  tu zaczynają się schody. Płonica to także powiększone węzły chłonne szyi.

Wysypka przy szkarlatynie jest drobna, czerwona oraz szkarłatna. Często znajdziemy ją w zagięciach rąk oraz nóg czy w pachwinach. Po jakimś czasie może przeistoczyć się w plamy. Znakiem rozpoznawczym jest rumień na twarzy, który wygląda zupełnie inaczej ma to miejsce podczas różyczki. Widoczne są także zmiany na czole i policzkach, które są zaczerwienione. W trójkącie Fiłatowa skóra pozostaje normalnego koloru.

Często wysypka schodzi, więc skóra się łuszczy. Schodzi z twarzy, nóg i rąk. Może wywoływać powikłania takie jak: zaburzenia układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, utratę przytomności czy też powiększenie  wątroby czy śledziony.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here