Jak uniknąć negatywnych skutków przejedzenia w okresie świątecznym?

0
1245

Święta Bożego Narodzenia to często synonim obżarstwa, zamiast miłego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Zbyt częste i obfite jedzenie wywołuje przejedzenie, które grozi negatywnymi reperkusjami dla naszego zdrowia. Są to: bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, mdłości, biegunki lub wymioty. Jeżeli przejemy się podczas Świąt, nasza flora bakteryjna będzie narażona na zmianę, co wywołuje negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Co zrobić by żołądek nie odmówił posłuszeństwa?

Nie rób głodówek – np. w wigilię. Zjedz pożywne śniadanie, lunch, a mniej zjesz podczas wieczerzy wigilijnej. Nie zostawiaj miejsca na ulubione dania, bo w takim wypadku łatwo się przejesz. W święta także obowiązuje Cię 5 posiłków dziennie oraz nienajadanie się przed snem. Przed świętami warto wzmacniać mikroflorę jelitową naturalnymi probiotykami takimi jak: jogurty czy kiszonki, co pozwoli Ci lepiej przygotować organizm na świąteczny czas. Warto zaopatrzyć się w sprawdzony probiotyk z apteki, który dzięki szczepom bakterii, przygotuje florę bakteryjną na większą ilość jedzenia. Jednym z rekomendowanych probiotyków godnych polecenia jest Active Flora baby, który dostępny jest w aptekach. 

Warto spożywać dodatkowo magnez i wapń, które działają korzystnie na trawienie dzięki aktywizacji enzymów. Naturalne źródło tych składników to kakao, orzechy, nasiona roślin strączkowych. Przygotowując przedświąteczne potrawy warto dodać do nich takie składniki jak bazylia, rozmaryn czy kminek, które mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy.

Pamiętaj o świadomym nawadnianiu organizmu – pij dużo wody, która Cię wypełni, zmniejszy uczucie głodu. Zamiast napoi gazowanych i soków lepiej sięgnij po herbatę lub napary ziołowe z udziałem melisy, mięty czy rumianku. Nie nadużywaj alkoholu, a jeśli już chcesz się napić to mocny alkohol zamień na czerwone wino, które przyczynia się do wspomagania metabolizmu. Nie zapominaj o ruchu na świeżym powietrzu, co pomoże Ci utrzymać zdrową sylwetkę oraz dostarczyć powietrza organizmowi. Sport czy wychodzenie na świeże powietrze to bardzo ważne aspekty, które pomogą Ci uniknąć negatywnych skutków przejedzenia w okresie świątecznym.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here