Straciłeś głos – podpowiadamy co może być przyczyną

0
1190

Utrata głosu to nie zawsze niegroźna infekcja, która przejdzie na skutek stosowania domowych sposobów leczenia. Przyczyny mogą być znacznie poważniejsze – począwszy od zapalenia krtani, poprzez polipy krtani aż po raka. Poznajmy objawy, których obserwacja u siebie lub dziecka powinna budzić zaniepokojenie.

Zapalenie krtani
Najczęstszą przyczyną utraty głosu jest zapalenie krtani. Przyczyniają się do tego infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, przewlekłe i ostre stany zapalne zatok oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, alergie czy klimatyzacja. Jeśli złapiemy zapalenie krtani to zwykle mamy katar, ból gardła i gorączkę. W fazie powikłań, kiedy stan zapalny się rozwinie, pojawiają się takie objawy jak: chrypka, bezgłos czy suchość w gardle. Zapalenie krtani to poważna sprawa i nie należy go bagatelizować.

Polipy krtani oraz guzki głosowe
Obie przypadłości zarezerwowane są dla osób pracujących głosem – nauczycieli, wokalistów czy coachów. Polipy w gardle wiążą się z objawami takimi jak: chrypka, bezgłos, kaszel czy zmiana barwy głosu. Guzki głosowe natomiast są niczym innym jak naroślami na błonie śluzowej fałdów głosowych.

Poważniejszy problem – rak krtani

Jeśli chrypka utrzymuje się powyżej 2 tygodni, a dodatkowo zaobserwowałeś u siebie takie objawy jak utrata głosu, utrudnione połykanie czy powiększone węzy chłonne, to mogą to być objawy raka krtani. Nie wpadaj w panikę – zrób specjalistyczne badania i w razie zdiagnozowania raka poddaj się leczeniu. Ryzyko pojawienia się raka krtani jest wyższe u palaczy papierosów oraz osób, które nadużywają alkoholu.

Czynniki środowiskowe
Do kanonu przyczyn wywołujących utratę głosu już dawno weszły negatywne czynniki środowiskowe – np. przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów lub bierne palenie czy sezon grzewczy.

Zaburzenia hormonalne
Niedoczynność tarczycy może stać się punktem zapalnym problemów z naszych głosem. To hormony tarczycowe, a raczej ich brak, wpływają na obrzęk fałdów głosowych. Jeśli zaobserwujesz u siebie zachrypnięty głos (matowy) to znaczy, że możesz mieć problemy z tarczycą.

Astma u dzieci
Jeśli Twoje dziecko ma astmę, to z pewnością bierze wziewne sterydy. To one są przyczyną powstawania chrypki i utraty głosu. Inną przyczyną jest nagłośnieniowe zapalenie krtani u dziecka, które objawia się zwężeniem dróg oddechowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here