Jakie są objawy i przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

0
3622

Przewlekła obturacyjna choroba płuc wywołana jest paleniem papierosów i częściej pojawia się u osób, które chorowały na infekcję płuc w dzieciństwie. Leczenie polega na rehabilitacji oraz przyjmowaniu inhalacji. Zobaczmy czym jest ta choroba i jak można ją pokonać.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest skutkiem palenia papierosów. Jako choroba jest połączeniem zapalenia oskrzeli oraz rozedmy. Choroba ta rozwija się latami. Do przyczyn choroby zaliczamy nałogowe palenie papierosów, które podrażnia drogi oddechowe oraz niszczy włókna sprężyste w płucach. Czynniki sprzyjające chorobie to wdychanie oparów chemicznych, przebywanie w zadymionym środowisku, kurz, pyły, zanieczyszczone powietrze. Do rozwoju choroby może prowadzić także bierne palenie. Szczególnie narażone na tę chorobę są osoby, które chorowały w dzieciństwie na infekcje związane z płucami.

Poznajmy objawy choroby oraz sposoby leczenia

Do głównych objawów zaliczymy – chroniczny kaszel, wydzielinę z płuc powstającą podczas kasłania oraz skrócony oddech. Wraz z postępem choroby widoczne są problemy z oddychaniem nawet podczas prostych czynności. Eskalacja kaszlu następuje jednak podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Objawem tej choroby jest utrata wagi.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc leczona jest poprzez przyjmowanie inhalacji. Ważnym aspektem leczenia jest natychmiastowe rzucenie palenia. Ponadto stosuje się rehabilitację oddechową, podczas której uczymy się łatwiej oddychać, ćwiczyć oraz jeść. W skrajnych przypadkach pacjentom podaje się tlen. Ważnym elementem profilaktyki jest oprócz corocznego szczepienia przeciw grypie zaszczepienie się przeciwko pneumokokom. Poskutkuje to uchronieniem się przed infekcją lub złagodzeniem jej przebiegu. Gwarancją sukcesu wyjścia z choroby jest odpowiednia rehabilitacja.

Będąc chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc unikajmy czynników, które podrażniają płuca – np. dym lub zanieczyszczone powietrze czy smog. W domu naszym sojusznikiem powinien się stać nawilżacz powietrza, który pomoże Ci oczyścić powietrze w Twoim domu. Dodatkowo powinniśmy unikać forsowania organizmu oraz drastycznej aktywności fizycznej. Ponadto warto dbać o dietę, która pomoże utrzymać nam zdrową masę ciała.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here