Jakie są najczęstsze przyczyny suchości w gardle?

0
1374

Wysuszenie śluzówki gardła czy suchość w gardle wywołuje szereg czynników. Może to być kurz, dym tytoniowy czy też spanie z otwartymi ustami. Rzadziej podłoże tej dolegliwości stanowią poważne choroby takie jak nowotwór gardła czy przełyku. Poznajmy najczęstsze przyczyny suchości gardła, by nauczyć się je zwalczać, zapewniając swojemu gardłu zdrową kondycję.

Suchość w gardle może być wywołana całym spektrum przyczyn, z którymi się stykamy na co dzień. Najczęstszą przyczyną wywołującą „suche gardło” jest podrażnienie błon śluzowych spowodowane dymem tytoniowym, kurzem, roztoczami oraz innymi zanieczyszczeniami powietrza. Inne przyczyny to wyschnięcie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, których powodem może być spanie z otwartymi ustami i oddychanie przez usta. Częstym powodem jest alergia czy zapalenie zatok. Suchość gardła powodują także wymioty, nadmierny kaszel czy zapalenie gardła. Jeśli przebywamy w suchym otoczeniu to także nie sprzyja to nawilżaniu gardła. Czasem stan suchości gardła wywołuje odwodnienie, palenie substancji odurzających – takich jak marihuana i haszysz oraz zażywanie metamfetaminy czy też duże narażenie na stres.

Poważniejsze przyczyny medyczne suchości gardła
Czasem przyczyn należy szukać w bardziej poważnych problemach medycznych – topowy przykład stanowi nieprawidłowa budowa przegrody nosowej, powodująca nieżyty czy nieprawidłowy tor oddychania. Zażywanie silnych leków – psychotropowych, antyhistaminowych czy diuretyków sprawia, że nasze gardło „zaprzyjaźnia” się z suchością na dłużej. Osoby przewlekle cierpiące na nowotwór, na skutek zażywanej radioterapii czy chemioterapii także borykają się z problemem wysuszenia śluzówki gardła. Czasem winne są migdałki, rzadziej nowotwór gardła czy przełyku. Problemów wywołujących tę dolegliwość jest mnóstwo – w razie powtarzających się problemów z suchością gardła powinniśmy zgłosić się do lekarza. On w razie wątpliwości zleci dodatkowe badania.

Często gwoździem do trumny jest spożywanie kofeiny i alkoholu, które także przyczyniają się do wysuszenia gardła. Jeżeli nie będziemy się leczyć na tę przypadłość może skutkować to pojawieniem się poważnych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here