Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?

0
19626

Objawy alergii pokarmowej to m.in. wysypka, biegunka, katar oraz sapka (Jest to utrudnione oddychanie spowodowane obrzękiem błony śluzowej nosa. Nosek zapchany zostaje katarem, śluzem, łzami, drobinami kurzu i resztkami ulanego pokarmu). Poznajmy przyczyny oraz objawy alergii pokarmowej u niemowlaka, które są bardzo częstym zjawiskiem u maluchów. Wiedza na ten temat pomoże Ci rozpoznać alergię w początkowym stadium jej rozwoju.  

Przyczyny alergii pokarmowej u niemowlaka

Mogą to być czynniki genetyczne. Ryzyko wystąpienia alergii zmniejszy spożywanie mleka z piersi, ponieważ zawiera ono mało alergenów. Mleko mamy zapewnia odporność oraz chroni przed stanami zapalnymi czy infekcjami. Druga przyczyna powstania alergii to palenie papierosów w czasie ciąży. Inną z przyczyn może być zanieczyszczone powietrze.

Poznajmy objawy alergii pokarmowej u niemowlaka

Najpopularniejsze objawy to wysypka, biegunka, katar oraz sapka. Wysypka występuje na buzi oraz w okolicach zgięć łokciowych maluszka. Wówczas zauważymy czerwone plamy oraz sączące się grudki. Skóra będzie szorstka, sucha, a dziecko będzie bardziej płaczliwe niż zwykle. Inne objawy to biegunki, w których będzie znajdować się śluz lub krew. Może wystąpić też ulewanie się czy wymioty. Za sprawą obrzęku śluzówki przekłada się na pojawienie się wodnistego kataru czy sapki.

Diagnoza

Lekarz prosi mamę, by zapisywała swoje obserwacje odnośnie dziecka. Pozwoli to dowiedzieć się, co uczula niemowlę. Ważne jest, by dowiedzieć się, jakich produktów nie powinna jeść mama. Druga metoda to testy z krwi – czyli test prowokacyjny. Zwykle wykonuje się go w 2 miesiącu życia. Test polega na wprowadzaniu do diety maluszka małej ilości mleka krowiego.

Po stwierdzeniu alergii przez lekarza dziecko będzie musiało spożywać mleko modyfikowane. Jest ono do kupienia w aptece na receptę. Czasem podaje się specjalne mleko – hydrolizat wysokiego stopnia. Ten preparat także jest dostępny tylko na receptę. Jeżeli niemowlę straci zbyt dużo na wadze wprowadza się mieszankę elementarną. Alergie pokarmowe według badań występują u co dziesiątego dziecka. Można je odziedziczyć po rodzicach. Objawy alergii można zminimalizować. Podczas walki z AZS można stosować probiotyki np. Active-flora Baby, które będą idealną formą profilaktyki przeciwko Atopowemu Zapaleniu Skóry.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here