Poznaj domowe sposoby na suchość w gardle

0
1347

Wysuszona śluzówka chorego gardła nie stanowi wystarczającej bariery dla wirusów i infekcji, które łatwiej przedostają się do organizmu. Prezentujemy parę sprawdzonych metod, które pozwolą Ci w szybki i bezpieczny sposób leczyć suchość w gardle. Pamiętaj, że jeśli problem w ciągu paru dni nie zniknie, należy skontaktować się z lekarzem.

Zioła, olejki eteryczne, siemię lniane – 3 niezawodne sposoby na suchość gardła
Aby pomóc nawilżyć chore gardło, suchą śluzówkę i pobudzić wydzielanie śliny należy sięgnąć po miętę pieprzową, porost islandzki, imbir oraz goryczkę żółtą. Przyjmując dziewannę, dzięki zawartym w niej saponinom, nawilżymy swoje gardło, zwiększając wytwarzanie śluzu. Inne domowe sposoby na pozbycie się suchości gardła to skorzystanie z dobroczynnych właściwości ziół jak: korzeń prawoślazu, aloes, tymianek oraz werbena. Ich główną cechą jest wykazywanie właściwości antyseptycznych oraz przeciwzapalnych, które zapobiegają rozmnażaniu się wirusów i bakterii. Domową kurację na bazie ziół najlepiej rozpocząć gotując napary, robiąc płukanki gardła i balsamy do nacierań.
Fenomenalną metodą walką z suchością gardła jest płukanie gardła siemieniem lnianym – wystarczy, że zalejesz łyżkę nasion szklanką wrzątku, odstawiając na 10 minut i przecedzając, a domowa mikstura będzie gotowa do użycia. Płukanki z naparem z siemienia lnianego przynoszą ulgę gardłu, pokrywając je warstwą śluzu, która ma zbawienny wpływ na suchość gardła. Nie musisz lubić kultury orientalnej, by spróbować inhalacji z olejków eterycznych – tymiankowego, sosnowego czy eukaliptusowego. Nawilżają śluzówkę gardła i odtykają nos – są szczególnie przydatne, kiedy wydzielina nosa ścieka po tylnej ścianie gardła.

Mleko z masłem i miodem, nawodnienie organizmu, nawilżacze powietrza
Już nasze babcie doceniały właściwości mleka z masłem i miodem, które działa korzystnie na pozbycie się uciążliwej suchości gardła. Dziś ta sekretna, babcina mikstura nadal jest skuteczna. Aby wzmocnić działanie miodu można dodać do niego posiekany ząbek czosnku, który posiada wiele cennych właściwości. Wysuszenie śluzówki sprawia, że powinniśmy pić 3-4 litry płynów dziennie. Najlepiej niech to będzie woda lub naturalne soki. Dodatkowo pamiętajmy o zaopatrzeniu naszego domu w nawilżacz, który będzie otrzymywał odpowiedni poziom wilgotności w naszym domu. Dobry sposób to także rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferze, jeśli nie mamy nawilżacza. Nie zapomnijmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, co przyczynia się do pozbywania się bakterii i grzybów, które rozwijają się w cieple. Jeśli to nie pomaga zaleca się spożywanie tabletek na ból gardła i suchość błon śluzowych, które np. dzięki kwasowi hialuronowemu, łagodzą objawy suchości gardła.
Te wszystkie domowe sposoby pomogą nam wyleczyć suchość błon śluzowych w całkowicie naturalny sposób. Jeśli kuracja nie przynosi rezultatów po paru dniach musimy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here