Ból piersi może być spowodowany zbliżającą się miesiączką – to znane objawy, które każda z nas jest w stanie samodzielnie rozpoznać. Jednak to niejedyna przyczyna bólu piersi. Karmiące mamy często zmagają się z zapaleniem piersi i ropniem, który często jest wywołany nieprawidłowym karmieniem dziecka.
Obolałe piersi – co może być przyczyną?
Ból w okolicach brodawek, jak również całych piersi może to być oznaka zbliżającej się miesiączki. Zapewne umiesz już rozpoznawać ten ból i wiesz, czego jest zapowiedzią. Podczas PMS piersi bolą do momentu rozpoczęcia się miesiączki. Można obniżać skutki bolących piersi przed i podczas miesiączki, dzięki naparom ziołowym o moczopędnym działaniu lub stosując zimne okłady na piersi. Objawy PMS dobrze łagodzą starannie dobrane tabletki antykoncepcyjne oraz witaminy A, E oraz z grupy B. Ból piersi może być również wynikiem źle dobranej bielizny i nie musi mieć podłoża fizjologicznego. U kobiet karmiących natomiast ból piersi może być oznaką ropnia lub zapalenia piersi.
Zapalenie piersi i ropień podczas karmienia piersią
W wyniku nieprawidłowego karmienia piersią, często dochodzi do zapalenia lub powstania ropnia. Dzieje się tak na skutek przepełnienia się przewodów i pęcherzyków mlecznych. W wyniku uszkodzenia nabłonka przewodów mlecznych do tkanek gruczołu piersiowego przenikną drobiny pokarmu. Wówczas powstaje reakcja obronna organizmu w postaci zapalenia miejscowego. Podczas zapalenia piersi znajdujemy bakterie jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) penicylinooporny MSSA (najczęściej), czasami gronkowiec złocisty metycylinooporny MRSA, gronkowiec skórny (S. epidermidis) MSCNS, paciorkowce, enetrokoki i pałeczka okrężnicy, rzadko drożdżak[1].
Nieprzyjemna dolegliwość może być leczona różnymi metodami. Pierwszą z nich jest zmiana pozycji karmienia na taką, by w czasie ssania bródka lub nos dziecka znajdowały się blisko od miejsca zapalenia. Drugim sposobem są zimne okłady, zrobione z mokrych kompresów czy okładów żelowych. Trzeci sposób to zwiększenie przyjmowanych płynów, które pomogą Ci odzyskać siły. Warto jeszcze więcej odpoczywać dopóty, dopóki zapalenie piersi nie zostanie całkowicie pokonane. Lekarz na tę przypadłość zapisuje leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, a w wyjątkowych przypadkach antybiotyk.
Inne podłoże
Ból może być związany z naturalnymi zmianami hormonalnymi, jeśli występuje w podobnym czasie i tej samej fazie cyklu. Jeśli pojawia się nieregularnie, ma charakter przeszywający i niepokoi Cię powinnaś udać się do ginekologa. Po postawieniu prawidłowej diagnozy ginekolog dobierze adekwatne leczenie oraz wskaże skuteczne metody leczenia.
[1] https://pediatria.mp.pl/karmienie-piersia/103947,zapalenie-piersi-i-ropien dostęp 13.12 2017 r.godz. 9:00